Tahtakale Mangal Evi Kepez tesisleri yaklaşık 10 dönümlük bir alana kurulmuş olup alan çevresinde her türlü çit, güvenlik ve koruma sistemleri mevcuttur. Ayrıca tesis içerisinde profesyonel olarak altyapısı yapılmış bir otopark bulunmaktadır. Misafirlerin tesiste geçirdiği zaman içerisinde her türlü ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için hassas davranılmış olup bu anlamda açık alan WC ve lavaboları, çocuk bakım ve emzirme odası ile hem bay hem bayan için ayrı ayrı olarak özel hazırlanmış konforlu mescitler inşa edilmiştir. Açık alanlarda üzerlerinde sincapların da gezindiği yaklaşık 200 adet çam ağacı bulunmaktadır. DSİ ile yapılan ortak çalışma ile tesise akarsu getirilmiş olup açık alanda düzenlenmiş olan ve tesisin her tarafına homojen olarak yayılmış bulunan arık şeklindeki kanallardan su akışı sağlanmış bulunmaktadır. Bu kanalların bazılarının çevresi tellerle çevrilerek misafirlerin daha keyifli ve doğal ortamda vakit geçirebilmeleri için ördek, kaz, tavşan, tavus kuşu, özel tavuklar ve diğer kanatlı canlılarla takviye edilmiştir.

Tesiste kapalı yaklaşık 500 metrekarelik kapalı restoran alanı mevcuttur. Bu alanda Selçuklu ve Osmanlı tarzlarını yansıtan bazı tasarımlar yapılarak ortamda kendine özel ambiyans oluşturulmuştur. Restoranın ön tarafında yaklaşık 250 metrekarelik bir veranda balkonu tesis edilmiş olup misafirlerin orman ve Antalya manzarası eşliğinde hizmet alabilmeleri sağlanmıştır. Tesis ortasına yapılan fıskiyeli havuzlar da manzaraya ekstra bir muhteşemlik katmaktadır. Ayrıca bu havuzlarda canlı alabalıklar dolaşmakta ve görüntüye ekstra bir doğallık katmaktadır. Havuz çevresinde ise gözleme, açık dondurma ve lokum satış büfesi, çay ocağı gibi üniteler yerleştirilerek bir panayır havası oluşturulmuştur. Hatta Elma Şekeri, Kuruyemiş, Pamuk Şekeri ve Haşlanmış Mısır hizmetleri açık alanda gezici satış ve hizmet ekibi yardımı ile müşterilere bulunduğu yerde hizmet vererek nostaljik bir hava da oluşturulmaktadır. Bu alanda hafta sonları ve özel günlerde canlı müzik dinletileri, gösteriler ve animasyonlar icra edilmekte olup misafirlerin hoşça vakit geçirmeleri sağlanmaktadır. Özellikle kreş ve ilkokul ziyaretlerine özel Junior Club aktiviteleri de düzenlenmektedir.

Tesis içerisinde 50 civarında ahşap kamelya bulunmaktadır. Misafirler arzuladığı takdirde ailecek ya da yakın dostları ile bu mekanlarda kimse tarafından rahatsız edilmeden keyifli zamanlar geçirebilir. Bu kamelyalar özel olarak ahşaptan tasarlanmış olup her birinde özel oturma grupları yapılmış ve hem yaz hem de kışın kullanılabilmeleri için etrafları şeffaf brandalarla izole edilmiştir. Misafirler isterlerse bu kameriyelerde tesis edilmiş bulunan et mangal sistemini de kullanarak tesisten et ürünleri veya özel hazırlanmış kompakt kampanya menülerini de satın alarak ekonomik şekilde burada kendilerine uygun şekilde pişirme keyfini de yaşayabilirler.